Sunday, April 28, 2013

Šampooni ja palsami kasutamisest

Kuidas siis pead pesta?
Kõigepealt tuleks siis pea ära kammida. See aitab hiljem märjana pusade tekkimist vältida, pealegi oleks kasulik pearasva juustepikkusele levitada ja teda seal mõjuda lasta.  Kui on teada, et päeval enam välja ei minda, siis võiks võimalikult kaua kodus rasvase peaga ringi käia ja pesta alles õhtul. Juuksed on selle eest tänulikud.
Pesemine algab siis loomulikult pea märjakstegemisest. Juuksed peaksid olema tõesti täielikult ja üleni märjad. Sageli juhtub selles staadiumis, et pea hakkab juba vahutama. Sellest võib järeldada ühte - šampoon ei ole eelmisel peapesul korralikult välja loputatud. See on loomulikult asi, mida tuleks vältida, nii juuste kui peanaha seisukohalt.
Järgmisena siis šampooni kasutamisest - lahjendada või mitte? Poešampoonid sisaldavad juba ostes palju vett, aga salongišampoonid on pigem "kontsentraadid", st peaks kindlasti lahjendama. Mina lahjendan siiski ka poešampoone - nii harva kui ma neid ka kasutan. Kuna tänapäeva inimene peseb pead tihti - mõni meist isegi iga päev - aga ülepäeviti juba väga paljud, siis võib see lahus olla vägagi vedel.
Enamik meist kasutab kindlasti palju suuremat kogust šampooni kui vajalik - õige kogus on umbes 1-eurose mündi suurune, sinna juurde siis valame vett. (Mõnda salongišampooni piisab panna vaid herneterasuurune kogus.) Lahuse võib teha väikse topsi või näiteks mingi suurema korgi sisse. Ja peseme me siis peaNAHKA. Juuksepikkus ja otsad ei vaja eraldi pesemist, neile piisab sellest, kui vaht mööda juukseid alla voolab.
Mida teha siis, kui on tunne, et juuksed pärast esimest šampoonitamist puhtaks ei saa? Sellele küsimusele vastasid isegi enamik juuksuriks pürgijaid valesti, nimelt: "Paneme šampooni juurde!". Õige vastus oleks, et loputame maha ja šampoonitame uuesti. Mina, kes ma pesen pead ülepäeviti, saan siiski ühe korraga hakkama. Teistkordne pesemine on vajalik, kui pea oli tõesti väga rasvane - või siis on kasutatud mingeid viimistlusvahendeid, mis esimese korraga ei eemaldu.
Mida peab tegema šampooni mahaloputamise ja palsami kasutamise vahepeal? Ka sellele küsimusele oskasid juuksuriõpilastest vaid mõned üksikud vastata. Nimelt - juukseid tuleks veidi rätikuga kuivatada. Vastasel korral on karv niivõrd märg, et palsam tilgub sealt koos veega maha. Pärast kerget kuivatamist aga suudab juus palsamit palju rohkem sisse imada, mis annab palju parema mõju.
Ka palsami kogusega ei tohiks liialdada. Samuti vaid mõne mündi suurune kogus kummagisse peopessa, hõõruda käsi kokku ja siis silitada õrnalt üle juuste. Rasuste juuste omanikud peaksid peanahast eemale hoidma, muidu lähevad juuksed topelt kiirusega jälle rasvaseks.
Kui kasutada maski, siis võetakse see palsami ASEMEL, mitte enam lisaks palsamile.

Alati pole muidugi viitsimist seal vannitoas nii kaua mökerdada, ja ehk pole selleks ka alati vajadust. Õnneks on tänapäeval lisaks tavalisele olemas veel nn leave-in ehk pähejäetavad palsamid, mis omakorda jagunevad veel spray-deks ja kreemjateks palsamiteks. Mõnel neist lisaks ka veel soenguvahendi toime, ehk siis annavad juustele ka kerget tuge.
Juuste kuivatamine ei tohiks toimuda nii, et nühitakse pead aktiivselt rätikuga. Vastupidi, kuivatamine peab olema äärmiselt õrn toiming, sest märjad juuksed on väga õrnad. Rätik keeratakse pähe turbaniks ja lastakse suurem vesi sinna imenduda. Ja veel üks reegel, mille vastu tihti eksitakse - seda turbanit ei tohiks seal peas hoida eriti kaua, piisab minutist-paarist. Sest vastasel korral imeb froteerätik välja liiga palju niiskust ja juukseotsad muutuvad liiga kuivaks. Nii et parim kuivamine toimub ikka õhu käes.
Seda, et märgi juukseid kammida ei tohiks, õnneks enamasti ikka teatakse. Kui seda siiski on vaja teha - näiteks kui on kiire -, siis võiks kindlasti lisada kammitavust parandavat spray-palsamit - ja kammimist alustada siis juukseOTSTEST, liikudes järk-järgult peanaha suunas.
Nonii, ei olnudki see peapesemine nii keeruline midagi.

1 comment:

  1. Tere! Olete vist küll ammu blogi kirjutamise lõpetanud, aga mina leidsin selle alles nüüd ja tahtsin kiita, et suurepärane, asjalik ja hea blogi. Otsisin infot juuksetoodete kohta ja olen teie põhjaliku ja asjaliku kajastuse üle väga õnnelik. Teie koostatud nimestiku juuksetoodetes leiduvatest ainetest printisin välja ja võtan poodi kaasa. Aitäh teile suure töö eest!

    ReplyDelete