Aeg-ajalt diskuteeritakse ikka, et kas on mõtet maksta juuksurile suur summa raha värvimise eest, kui sama tulemuse saab, ostes poest paari euro eest karbike vajalike potsikutega ja see pähe määrida. Tahaks sel teemal natuke mõtiskleda.
Tekib loogiline küsimus, kas poevärvid on siis tõesti nii palju kordi halvemad kui salongivärvid? Pean tunnistama, et isegi pärast põhjalikumat tudeerimist ei ole sellele täpset vastust saanud. Räägitakse küll mingitest ebamäärastest "hooldavatest toimeainetest", mis väidetavalt salongivärvide koostises on, kuid üldjuhul tundub, et värvi kvaliteet on laias laastus sama. Pigem on probleem värvide kasutusvõimaluste piiratuses - juuksur saab valida sobiva kangusega aktivaatori, segada värvi sisse vajadusel teist pigmenti, et tugevdada soovitud tooni (näiteks kui klient tahab kuldsemat või punakamat tulemust kui värvikaardil), saab neutraliseerida soovitmatut tooni (näiteks blondidel kollast või oranzikat), saab värvikaardi värvi teha kas tumedamaks või heledamaks, intensiivsemaks või hoopis lahjemaks - võimalusi on palju! Ideaaljuhul tehakse ka hoopis erinev segu juurele ja otsale - arvestades eelnevalt värvitud osi juustel - teinekord võib juur, ots ja keskpaik olla igaüks täiesti erinevast ooperist. Poevärvi pakis on aga värvikreem + aktivaator, kõik. Viimase kohta ei ole enamasti ka märgitud, mis kangusega see on. Ja isegi kui oleks, poleks meil sellest teadmisest suurt kasu. Värvi tootja ei tea ju, kas sedasamust "heledat kuldpruuni" hakkab endale pähe määrima heleblondide või tumepruunide juustega isend, seega mitte mingit individuaalset lähenemist ei ole, ja aktivaator on juures piisavalt kange, et sobiks kõigile. Jah, paki peal on küll mingid soovitused, mis värvitooniga inimene antud värvi kasutada võiks, aga andke andeks... kui palju me seda arvestame - ja kui palju sealt paki pealt ähmase pildi pealt aru saame, kui palju see minu enda tooniga sarnaneb.
AGA MIDA SIIS TEHA?
Minu meelest võiks iga inimene teada oma loomuliku tooni tumedusastet. Värvikaardiga on alati kaasas ka juuksesalgud, mille abil seda tooni määrata. Numbrid on siis alates 1/0 (süsimust) kuni 11/0 (või 12/0) - helevalge. Minu toon näiteks on 7/0 - ja enamasti sinnakanti meie "loomulik kartulikoor" jääb ka. Kui tahan oma juuksele anda ainult veidi kuldsemat läiget või vastupidi, teha tuhkjamaks, siis toimub "samal astmel värvimine" ja seda võib teha minimaalselt lahja aktivaatoriga - 1,5%-3%. Ka tumedamaks värvimisel pole vajadust kangema järele. Teisiti on aga lood heledamaks värvimisel - iga tumedusastmega kaasneb ka aktivaatori kangusaste. Lisaks peab arvestama seda, et juukse enda materjal (keratiin) on kollakas, nii et kui sooviks on külmem toon, tuleks seda kollast intensiivsemalt neutraliseerima hakata. Ja kui juuksed on veel eelnevalt tumedamaks värvitud, siis ei saa üldse värviga heledamaks, peab blondeerima.
Lisaks veel igasugused erijuhud. Näiteks on juuksed küll heledad, aga tugeva punaka läikega - siin tekib jälle probleem, kui inimene tahab väga heledat - tuleb kasutada kraad kangemat aktivaatorit. Omaette kategooria on veel hennaga värvijad ja keemilise loki õnnelikud omanikud - siin peab juuksuril olema tõesti teravat silma ja vajadusel ka teravat keelt ("Ehk määrite alustuseks depileerimiskreemi pähe, saab rutem!").
Mida öelda kokkuvõtteks. Loomulikult võib saada poevärviga ilusa tulemuse - KUID - meil on siiski suhteliselt väike kontroll selle üle, milliseks see tulemus kujuneb, kas ta jääb ka ühtlane, kas värvi pealekandja teeb oma tööd korralikult, arvestab juuste olukorda, (näiteks värvib juure eraldi ja otsa eraldi, et otsal lühem mõjuaeg oleks). Ja pidevalt kange vesinikuga värvides me ikkagi kahjustame juust ja olenevalt inimesest annab see varem või hiljem mingi tagasilöögi.
Kui minu teha oleks, võiks ka poevärvide puhul saada inimene valida aktivaatori kangust - või siis toota värve eraldi blondidele ja brünettidele. St praegusel juhul on nende "eriti blondide" toonidega kaasas ka eriti kange aktivaator - mida poleks aga üldse vaja, kui hakkab värvima inimene, kes on juba blond, ehk vaid mõni aste tumedam. Nii kauaks, kui neid leiutatud ei ole, jään mina salongivärvide juurde :)